Paine fara gluten – o reteta super simpla pentru o paine pufoasa cu coaja crocanta, nici nu ai zice ca este fara gluten. Eu am folosit pentru aceasta paine un mix fara gluten de la Nutrifree. Cautati pe google fix asa: mix per pane Nutrifree si il veti gasi pe mai multe siteuri. Nu am vazut faina in vreun magazin, asadar nu va pot face astfel de recomandari. Acelasi rezultat l-am obtinut si cu mixul pentru paine de la Schar. Pana acum doar aceste doua tipuri de faina le-am folosit pentru a face paine.
CLICK AICI PENTRU ALTE RETETE FARA GLUTEN DE PE BLOG
Ingrediente Paine fara gluten
- 400g faina fara gluten
- 350ml apa calda
- 40ml ulei de masline
- 7g drojdie uscata
- 7g sare
- extra: 1-2 linguri de ulei de masline (il vom folosi pentru a unge painea inainte de coacere)
VEZI MODUL DE PREPARARE IN FORMAT VIDEO MAI JOS
Mod de preparare
Intr-un bol incapator punem faina si drojdia si amestecam cu o lingura. Adaugam sarea, apa calda si uleiul de masline.
Amestecam ingredientele, la inceput cu lingura, apoi framantam usor cu mana pana obtinem un aluat lipicios. Da, aluatul este lipicios, nu este nevoie sa adaugati faina pentru a se desprinde de pe maini. De asemenea, nu trebuie sa framantati excesiv, doar cat sa fie fina inglobata.
Acoperim bolul si il lasam intr-un loc caldut ca aluatul sa dospeasca pentru 1,5 ore. Aluatul va creste frumos, isi va dubla volumul. Dupa acest timp, ne punem foarte putin ulei de masline in palme si luam aluatul din bol. Il asezam intr-o tava de cozonac, dandu-i o forma frumoasa. Daca doriti, puteti chiar sa rasuciti painea. Acoperim tava cu un prosop si lasam iar la dospit 30 de minute.
Preincalzim cuptorul la 200°C. In cuptor punem un bol cu apa (aproximativ 300ml). Atentie, folositi un bol termorezistent! Ungem painea cu ulei de masline si o coacem 40 de minute. Dupa coacere scoatem painea din tava (pentru a nu transpira) si o lasam sa se raceasca complet inainte de a o portiona.
Sper sa va fie de folos reteta mea de paine fara gluten. Se face super simplu si nu va lasati descurajati de timpii de dospire. Da, dureaza putin mai mult, insa merita asteptarea.
Pofta buna!
4 comments
Ce marca de faina ati folosit va rog.
Buna seara. Am specificat în primul paragraf, mix pentru pâine de la Nutrifree.
Am încercat sa fac, însă nu mi-a crescut deloc aluatul. Aveți idee unde am greșit?
Bună ziua. Îmi pare rau sa aflu asta. Haideți să vedem ce s-a întâmplat? Ați folosit cantitati suficiente de drojdie și faina? Apa a fost caldă sau rece? A stat aluatul la dospit intr-un loc mai cald?