Nu stiu cum sta treaba pe la alte case, dar noi vara am manca doar inghetata. De toate felurile. Lui Petru ii plac cel mai si cel mai mult cele care au si ciocolata in ecuatie, mie mai nou imi plac cele de fructe. Dar suntem oameni echilibrati si incercam cumva sa le impacam pe amandoua. Acuma nu ne-om sfadi de la o inghetata, nu?
Si daca tot ne place atat de mult inghetata, anul asta am cumparat si o masinuta de inghetata pentru acasa, iar momentan sunt in cautare de super retete.
Aparatul de inghetata l-am cumparat de la Lidl si a costat 100 de lei, dar nu are sistem propriu de racire, astfel ca pentru fiecare utilizare, vasul aparatului trebuie tinut un min de 24 de ore la congelator. Da’ nu-i bai, nici catastrofa! Eu ma bucur ca am scapat de amestecatul in inghetata tot la 30 de minute.

Prima incercare de inghetata a fost un esec total tocmai pentru ca nu am avut rabdare si n-am tinut vasul cat trebuie la rece. Asa ca, va recomand cu drag sa respectati instructiunile din cartulie, stiu ele ce stiu!
Buuun! Azi va propun o inghetata de ciocolata si zmeura, o combinatie care noua ne-a placut foarte mult si care ne-a satisfacut pe amandoi. Si ciocolata, dar si fructe. Pace in familie, cum ar veni. 🙂
Inghetata de ciocolata si zmeura are si o etapa de preparare pe baie de aburi. Dar sa nu va sperie acest lucru, este cat se poate de simplu.

Ingrediente Inghetata de ciocolata si zmeura
- 300 g smantana pentru frisca (eu folosesc de la Lechinta)
- 300 ml lapte
- 100 g ciocolata amaruie
- 4 linguri de zahar
- 2 linguri de cacao
- 3 galbenusuri
- 150 g zmeura
- pentru decor: frunzulite de menta, zmeura proaspata, sos de ciocolata, caramel sarat, etc.,etc.
Mod de preparare Inghetata de ciocolata si zmeura
Prima etapa a pregatirii se va face pe baie de aburi.
Asadar, ne asiguram ca avem o oala mai mare in care sa punem apa la fiert si inca o oala (sau un bol de sticla, inox) mai mica, care sa o asezam deasupra ei.
Se toarna apa in oala mare ( masurand apa, astfel incat in timpul prepararii vasul de deasupra sa nu atinga apa fierbinte) si se pune pe foc. Cand incepe sa fiarba se reduce putin focul si se aseaza oala/vasul in care preparam inghetata.
Turnam in vasul de deasupra laptele, smantana si zaharul si le lasam pe foc pana cand compozitia se infierbanta si zaharul este dizolvat.
Separat, amestecam galbenusurile cu 2 linguri din compozitia de pe foc (ca sa le aducem la o temperatura cat de cat apropiata cu ce avem deja pe foc). Turnam galbenusurile in amestecul de lapte si smantana. Amestecam si fierbem la foc mic pentru cca 2-3 minute.
Adaugam ciocolata rupa bucatele si amestecam pana cand este complet topita, apoi adaugam si cacaua. Omogenizam compozitia si o lasam sa fiarba pentru cca 10 minute.
Stingem focul, luam cu grija vasul cu inghetata si il lasam sa se raceasca complet. Eu am grabit aceasta operatiune scufundand vasul intr-o oala cu apa rece.
Cand inghetata este racita se pune in masina de inghetata pentru 30 de minute. Dupa cele 30 de minute se toarna intr-un vas si se amesteca cu zmeura, apoi se da vasul la congelator pentru aproximativ 2 ore, apoi se poate servi.

In cazul in care nu aveti o masina de inghetata, amestecati zmeura cu inghetata racita si puneti-o intr-o caserola. Dati caserola la congelator pentru 2-3 ore. Inghetata va trebui scoasa macar de 2-3 ori in acest timp si mixata sau amestecata cu o furculita pentru a nu se forma ace de gheata in interiorul ei.
Scoateti inghetata din congelator macar cu 20 de minute inainte de servire.
Pofta buna!


